Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımızın kaptanı Melih Mahmutoğlu, Erkek Basketbol Takımımızın yeni sezon hazırlıkları için bulunduğu Fenerbahçe Serkan Acar Resort & Sports Topuk Yaylası Tesisleri’nde önemli açıklamalarda bulundu.
 
Fenerbahçe Televizyonu’nda yayınlanan ‘Günün Röportajı’ programının konuğu olan kaptan Melih Mahmutoğlu, yeni sezonla birlikte çok daha mücadele eden, çok daha fazla savaşan bir Fenerbahçe Beko izlettireceklerinin altını çizdi.
 
Röportajın hemen başında Topuk Yaylası Tesislerimizin bir sporcu için her türlü imkana sahip olduğunu, “Böyle bir tesisimiz olduğu için çok şanslıyız. İstanbul’a da yakın, havası da çok güzel. Salonumuz harika, çalışanlar, yemekler… her şey çok güzel. Bu konuda şanslıyız.” şeklinde ifade eden Melih Mahmutoğlu, kamp dönemine ilişkinse şöyle bir değerlendirmede bulundu:
 
“Sezon öncesi kampımız da başladı ve keyifli başladı. Yeni hocamızla, yeni oyuncularımızla çok keyifli geçiyor. Bu kamp döneminde en iyi şekilde hazırlanacağız. Hem tanışacağız hem kaynaşacağız hem de hocamızın bizden istediklerini sahada göstereceğiz. Umarım ki gerek hazırlık maçlarına gerekse de sezona güzel bir başlangıç yapmış oluruz.”
 
Bu sene daha koşan, daha fazla sert savunma yapan, kavga eden bir takım olacak
 

Fenerbahçe Beko’nun geçen sezona oranla yeni dönemde çok daha savaşan, mücadele eden bir takım olacağına vurgu yapan milli basketbolcu, “Burada herkes üst düzey profesyonel. Oyuncular olarak da birbirimizi milli takımlardan, maçlardan tanıyoruz. Karakterini ve oyunculuğunu bildiğimiz isimler.. Aynı şekilde hocalar da öyle. Ama uzun süre beraber oynamak her oyuncu, her takım için avantajdır. Bu konuda biraz dezavantajımız var ama onun dışında her şey iyi gidiyor. Oyuncuların hepsi çok kaliteli ve karakterli oyuncular. Ama takım olarak beraber olmak, beraber vakit geçirmek vb. şeyler sezon öncesi çok önemli. Biz de bunu sonuna kadar ben hem kaptan olarak hem de diğer eski oyuncular her konuda yardımcı oluyoruz. Önemli olan sahada da herkesin istenileni yapması. Bu sene daha da savaşan bir takım olacağız. Tabiri caizse daha kavga eden takım olacağız. Bu anlamda da hem idmanlarımız tempolu geçiyor hem de hocamız da sürekli uyarılarıyla bizden ne istediğini söylüyor ki ben de sezon öncesi hocamızla birebir bir toplantı gerçekleştirdim. Daha koşan, daha fazla sert savunma yapan, kavga eden bir takım olacak bu sene. Tabii ki taraftarımızın da bizimle olacak olması çok büyük avantaj. Geçen sene bunun dezavantajını yaşadık. Bakıldığında her takım bunu yaşadı ama biz, özellikle Fenerbahçe olarak Avrupa’nın neresine gidersek gidelim, Türkiye’nin neresine gidersek gidelim hep taraftarımız oluyor. Onların gücüyle de hem savunma hem hücum bizim için tabii ki avantaj oluyor. Bu sene de öyle olacak. İnşallah hazırlık maçları da güzel geçer ve sağlıklı, herkesin formda olduğu şekliyle sezona başlarız.” dedi.

Bu sene her şey çok daha farklı olacak
 

 Yaşanan Covid vakaları, sakatlıklar vs. gibi talihsizliklerle dolu bir sezonu geride bıraktıklarını ve artık yepyeni bir sayfa açtıklarını dile getiren Mahmutoğlu, konuyla ilgili olarak şu şekilde konuştu:

“Play-off’a kaldık ve CSKA ile eşleşti ki o süreçte Covid vakaları, sakatlıklar olmasaydı belki CSKA’yı da geçecektik. Yüksek ihtimalle de geçecektik zaten. Tabii bunları konuşuyoruz ama sezona iyi başlayamadık ama ondan sonra toparlandık. Bence daha çok hem hocamız Igor Kokoskov, Avrupa basketbolunu biraz daha iyi tanıdı hem biz onu daha iyi tanıdık. Daha savaşan bir takım olduk. Zalgiris maçına kadar gerçek anlamda kötü bir tablo vardı ortada ama bunu oturup konuştuk ve düzelttik. Önemli olan sezonun sonunu nasıl getirdiğinizdir. Ve iyi de getirdik. Ancak dediğim gibi Moskova serisinden önce talihsizlikler başımıza gelmese her şey güzel olabilirdi. Final-Four’a giderdik ki orada ne olacağı belli değil, sadece bir maç oynuyorsunuz. Maalesef istemediğimiz yerde bitirdik. Ardından Türkiye Basketbol Ligi’nde final etabı oynandı. Anadolu Efes’i tekrardan tebrik etmek lazım, iki tarafta da şampiyon oldu. Ama artık o defteri kapattık, şimdi yeni bir defter.. Biz eski oyuncular hem oradaki hatalarımızdan dersler aldık, şimdi bu sene her şey çok daha farklı olacak.”
 
 Her takımda bu tarz süreçler olur
 
 Geçtiğimiz sezon Zalgiris deplasmanında soyunma odasında yapılan konuşmaların hatırlatılması üzerine Kaptan, “Tabii sert bir konuşma oldu ama verimli olduğunu söyleyebilirim. Evet, sert ve tartışmaya kadar giden bir konuşma oldu ama bunu hiçbir şekilde hiç kimse kötü niyetli olarak algılamıyor. Sonuçta herkes bu takımın iyiliği için mücadele ediyor. Belki onu daha önce yapsaydık farklı da olabilirdi ama insan kestiremiyor da.. Öyle bir maç hiçbir zaman Fenerbahçe’ye, Fenerbahçe formasına yakışan maç değildi, maçlar sergilemedik o süreçte. O dönem soyunma odasında konuşmak, herkes ne istiyorsa açıkça söyledi ve ondan sonra da bir anda idmanların da temposu, herkesin duruşu, arka arkaya gelen galibiyetlerle farkı yarattık. Bunlar çoğu takımda olur. Obradovic zamanında da şampiyon olduğumuz senelerde de çok kötü maçlar kaybettik, ondan sonra yapılan konuşmalarla vs. takım kendine geliyordu. Dediğim gibi her takımda bu tarz süreçler olur. Ve biz de o dönem toparladık, iyi de gidiyordu ama bazı talihsizliklerle Final-Four’a gidemedik.” cevabını verdi.

Olimpiyatlara gitsek büyük bir başarı olacaktı
 
 A Milli Erkek Basketbol Takımımızın Olimpiyat elemelerindeki performansına ilişkin de bir değerlendirmede bulunan başarılı sporcu, “Hem çok fazla zaman yoktu hem de Orhun ağabeyin (Ene) milli takıma yeni gelmesi..  Ve yine orada sakatlıklar oldu. Tam her şey iyi gidiyordu ancak Larkin’in gelememesi, ilk maçta Berk’in sakatlanması, tam da o pozisyonda çok büyük sıkıntı yaşadık. NBA’den gelen oyuncuların yorgun olması vs. Ama bir noktaya kadar iyi gidiyorduk. Yunanistan maçını kazansaydık ondan sonra Çeklerle oynayacaktık. Tabii kimse Çeklerin, Kanada’ya gelmesini kimse beklemiyordu. Ama hak ettiler, iyi basketbol oynadılar. Ama çok üzüldük, Olimpiyatlara gitsek büyük bir başarı olacaktı. Her oyuncunun her sene göremeyeceği bir yer. Türk basketbolu açısından da çok önemli olacaktı. Gerçekten bu yüzden üzgün olduğumu söyleyebilirim. İnşallah bir dahaki Olimpiyata diyelim. Belki o zamana kadar hem Türk basketbolu hem de Türk oyuncular daha iyi seviyede olur. Gönlüm tabii ki basketbolu bırakmadan bir Olimpiyat görmek.” şeklinde konuştu.

Saha içinde sert ama saha dışında çok yakın ve her şeyi konuşabildiğimiz bir hocamız var
 

Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımımızın Başantrenörü Aleksandar Djordjevic ile ilgili kısa bir değerlendirmede bulunan Melih, “Hocamızı yeni yeni tanıyoruz ama şimdiye kadar hem milli takımlarda hem de diğer takımlardaki basketbolunu biliyoruz. Daha çok savunma ağırlıklı yani biraz daha Obradovic’in sistemine daha yakın bir basketbol olacak bu sene sahada. Savaşan, savunmada sert olan ve ilk önce oradaki ivmeyle hücumda da doğru ve akıllı basketbolla oynayan bir takım olacak. Zaten transfer buna da yönelik.  Belki transferleri Djordjevic yapmadı ama sonuçta beraber oynamış isimler var; Danilo Barthel, Booker, Guduric(milli takımda). Bunların hepsi avantaj. Sürekli konuşarak, toplantılarla daha kısa sürede alışma süreci olacaktır. Bu sene daha çok savunma yapan, sert olan, tabiri caizse kavga eden bir takım olacak.  Fenerbahçe’ye de bu yakışıyor, böyle bir takım olması lazım. Sahada taraftarımız da, camiamız da, kulübümüz de böyle bir takım görmek istiyor. Bu sene de bunu yansıtmak için elimizde gelen her şeyi yapacağız. Ben hocamızın tavrından çok memnunum. Biraz tabii tarzını Obradovic’e de benzetiyorum. Saha içinde sert, dışarıda çok yakın; her şeyi konuşabildiğiniz, rahatça sohbet edebildiğiniz, derdinizi anlatabildiğiniz bir hoca. İnşallah başarılı olacağız. Heyecanlıyız tabii ki.. Yeni bir takım, yeni bir sezon.. Çok keyifliyim, şu ana kadar her şey çok iyi. Maçlara da güzel başladığımız zaman her şey çok daha iyi olacak.” dedi.
 
Fenerbahçe her zaman en üst seviyededir ve birinciliğe, şampiyonluğa, Final-Four’a oynuyor
 

 Avrupa basketbolundaki transfer hamlelerini ve takımların geldiği noktaya dair bir değerlendirmede de bulunan Kaptan Mahmutoğlu, “Sertaç’ın (Şanlı) Barcelona’ya gidişi çok önemli, tebrik etmek lazım. Türk basketbolu açısından çok önemli ve değerli. İnşallah orada da hem Türkiye’yi hem de kendisini çok güzel bir şekilde temsil eder ki edeceğini inanıyorum. Ona şimdiden başarı dileklerimi iletiyorum. Avrupa basketboluna baktığımızda çoğu takım kendi kadrosunu korumaya çalıştı. Efes sadece bir transfer yaptı, diğer oyuncular kaldı. Çoğu takımda bu böyle oldu. Yine zorlu maçlar olacak. Monaco tehlikeli ve iyi bir takım. Barcelona ve Real Madrid öyle. Burada önemli olan bizim sahaya ne yansıtacağımız. Fenerbahçe her zaman en üst seviyededir ve birinciliğe, şampiyonluğa, Final-Four’a oynuyor. Geçen sene kötü başlasak bile o karakteri sahaya koyduğumuz zaman her takımı hem içeride hem de dışarıda rahatça yendiğimizi biliyoruz, bunu gösteriyoruz. Bu sene de bu mantalitede devam edeceğiz.” diye konuştu.

Obradovic, çok değerli bir isim

Bu sezon Partizan’ın başına geçen eski Başantrenörümüz Zeljko Obradovic ile konuştuğunu ve oldukça keyifli bir sohbet gerçekleştirdiklerini dile getiren Melih Mahmutoğlu, “Konuştuk kendisiyle. Diyor ki ‘Aynı Fenerbahçe’ye ilk geldiğim seneki gibi yeni bir takım oluşturuyorum, kolay değil’. Ama hep öyle söyler, sonra çıkar şampiyon olur (gülüyor). Partizan için çok değerli bir isim. Kendi evinde. Yine orada şampiyon olacaktır diye düşünüyorum, destekliyoruz. Kızılyıldız da iddialı bir takım kuruyor ama burada bir Obradovic gerçeği var, farkı var. Bu sene çok fazla orayı da takip edeceğim.” dedi.
 
 Kamplar her oyuncu için önemlidir
 

Melih Mahmutoğlu, kamp dönemlerinin sporcuların sağlığına ve performansına yaptığı katkı kadar takım kimyasının oluşmasına da yaptığı katkıyı şöyle anlattı:
 
 “Takımdaki herkes eğlenceli. Güzel geçiyor. Tabii biz eski oyuncuların yaptı klasik ritüeller var. Güzel insanlarla bir aradayız. Mutluyum, güzel bir takım oldu. Zaman geçirdikçe birbirimizi daha iyi tanıyacağız. İdmanlar tempolu geçiyor. Ya basketbol sahasındayız ya da salonda halterdeyiz. Çok fazla dışarıda idmanımız olmuyor. Sadece Topuk Yaylası’na ilk geldiğimiz gün dışarıda bir antrenmanımız oldu. Ama sahadaki idmanların hepsi çok tempolu geçiyor. Kamplar her oyuncu için önemlidir. Sezona iyi başlamak ve vücudunun hazır olması adına önem teşkil ediyor. Sakatlıkları önlemek için bu kampları iyi geçirmek, iyi dinlenmek, iyi yemek yemek… bunlar da burada elimizin altında. Bir oyuncu için burada olmak çok büyük bir şans. 1 hafta gibi güzel bir sürede buradayız, döneceğiz ve hazırlık maçlarımız olacak. Bizler de oyuncu grubu olarak sezona iyi başlamak için buradaki zamanı iyi geçirmeye çalışıyoruz.”
 
İnşallah hiçbir takımda Koronavirüs çıkmaz ve güzel bir şekilde maçlarımızı oynarız
 
Takımımızın geçtiğimiz sezona kötü başlamasının sebeplerinden bir tanesinin de Covid-19 nedeniyle çok az sayıda hazırlık maçı oynaması olduğunun altını çizen başarılı oyuncu, “Yeni bir takımın sezon öncesi çok fazla sayıda hazırlık maçlı yapması çok önemli. Bu sene böyle bir avantajımız var. İnşallah hiçbir takımda Koronavirüs çıkmaz ve güzel bir şekilde maçlarımızı oynarız. İstanbul’da önemli maçlarımız var, ondan sonra Bursa’da var, kamptan döndükten sonra Yalova ile oynayacağız. Hazırlık maçları hem takımın alışması açısından hem de hocamızın bizden istediklerini daha iyi anlamamız açısından çok önemli. İdmanlarla bir yere kadar, maçta oynadıktan sonra o maçın videosunu izleyince çok daha iyi anlıyorsunuz. Bu hazırlık maçlarından hiçbir zaman skorlar, galibiyetler önemli değil; önemli olan takımın hocanın istediğini sahaya yansıtmak ve takım olarak iyi oynamak. En korktuğumuz şey maalesef Koronavirüs var, sakatlıklar var. İnşallah en temiz şekilde sezona başlarız.” dedi.
 
İnşallah daha uzun seneler, sporu bırakana kadar Fenerbahçe’ye hizmet ederim
 
Geçtiğimiz sezon sonu itibariyle yükselen performansını yaz dönemindeki bireysel antrenmanlarla yukarıda tuttuğunu, “Takım nasılsa ben de öyleyim. Takım için kötü giderken bizler de maalesef iyi performans sergileyemedik. Ama ondan sonra o ritimle beraber özellikle de sezon sonunu ben iyi bitirdim diyebilirim. Ondan sonra milli takım süreci oldu, onu da iyi geçirdim. Kendi açımdan yaz dönemi de iyi geçti. Hem dinlendim hem de özel antrenmanlarımı yaptım. Şu anda kendimi iyi hissediyorum, hazır geldiğimi de düşünüyorum. Staff’ın da yorumu bu şekilde.” diye ifade eden Kaptan Melih Mahmutoğlu,  “Ben Fenerbahçe camiasına, ailesine hizmet ediyorum. İnşallah ömrüm boyunca da hizmet etmeye devam edeceğim. Sezona güzel başlamak tek temennimiz. Sezona güzel başlamak takımın güveni, morali açısından önemli. Dediğim gibi hazırlık maçlarımızı da iyi bir şekilde geçirirsek bizim için iyi bir sezon olacaktır. Bu sezon dokuzuncu senem, kaptan olarak da altıncı ya da yedinci senem. İnşallah daha uzun seneler, sporu bırakana kadar hizmet ederim.” şeklindeki açıklamasıyla da aidiyet duygusuna vurgu yaptı.

Önceki makaleGenç Kürekçilerimizden Türkiye Şampiyonası’nda çifte zafer
Sonraki makaleİzmir’de 3 puan bizim!

1 YORUM

  1. Bence Kaptanlığı Melih Mahmutoğlundan alınıp, De Colo ve Jan Vesely (ki Vesely şu an 2. kaptan) verilmesi gerekiyor. Melih Mahmutoğlu haketmiyor..

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here